Narzędzia w stomatologii zachowawczej

Narzędzia w stomatologii zachowawczej

W stomatologii można wyodrębnić wiele specjalizacji. W zależności od tego trzeba odpowiednio wyposażyć gabinet dentystyczny. Pewne urządzenia są jednak niezbędne w każdym gabinecie. Zalicza się do tego chociażby unit.

Stomatologia zachowawcza to jeden z najpopularniejszych działów. Dentyści specjalizujący się w tym zakresie, powinni pamiętać o następującym wyposażeniu: lusterka, sondy, szczypczyków oraz strzykawki wodno-powietrznej. Ostatnie narzędzie służy głównie do przepłukiwania, a także osuszania powierzchni zębowych. Za pomocą zgłębnika dentysta ocenia szczelność wypełnień. Zgłębnik wykorzystywany jest również do oceny lokalizacji ubytków. Szczypczyki służą do wkładania lub wyjmowania opatrunków z jamy ustnej. Z kolei najważniejszą funkcją lusterka jest pomoc w ocenie ogólnego stanu jamy ustnej. Ponadto za pomocą lusterka można odsuwać poszczególne tkanki.

Wypełnianie ubytków to jedno z najważniejszych zadań stomatologii zachowawczej. Do tego celu służą następujące maszyny: turbina, kątnica oraz prostnica. Nowoczesne gabinety stomatologiczne do leczenia próchnicy stosują laser. Do pracy ze szkliwem stosowane są wiertła diamentowe, kamienie karborundowe lub diamentowe czy krążki ścierne. Z kolei w przypadku zębiny stomatolodzy stosują ekskawatory oraz różne rodzaje wierteł. Zazwyczaj są to wiertła stalowe, diamentowe oraz z węglików spiekanych. Warto pamiętać, że wiertła różnią się między sobą kształtem główki. W zależności od tego dane wiertło stosuje się tylko we wskazanym przypadku.